PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 23.09.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Tajemství bojových umění

Různé druhy bojových umění vytváří rovnováhu mezi pohybem a tichem, mužskou a ženskou energií.

Zen je nejvyšší vrchol meditace, kterého kdy bylo dosaženo. V Japonsku se stal téměř zázrak. Japonsko použilo pochopení Zenu i v jiných oblastech života, jako například v umění boje s mečem. Nikdo si neumí představit, co má meditace společného s mečem, ale v Japonsku takové umění vyvinuli. Naučíš se mu v zenovém klášteře.

Tohle bojové umění není stejné jako jinde na světě. V Japonsku je úplně odlišné, zde je to metoda meditace. Bojuješ s meči - musíš být velmi bystrý, jinak je po tobě. V takových situacích si nemůžeš dovolit být ospalý.

Umění boje s mečem a jiná bojová umění - aikido, jujitsu, karate - byla používána, aby rozvinula stav vědomí. Všechna tato umění jsou válečnická, ale Japonci je přeměnili na válku, kterou bojuješ v sobě samém, ve tmě: se svým vlastním egem, se vším tím špatným v sobě.

Karate je spojeno s Taem, s Gautamou Buddhou, je spojeno s Konfuciem. Ale ani Konfucius, ani Gautama Buddha, ani Lao’c si nebyli vědomi toho, že jejich bojová umění by s sebou mohla přinést takovou transformaci: že dokonce bojová umění - která byla vyvinuta, aby zničila člověka, k zabíjení, ke spáchání sebevraždy - by mohla být používána jako meditace; protože situace, ve které čelíš smrti, tě dělá bdělým, vědomým.

Když posloucháš a praktikuješ jujitsu, karate, aikido, pomalu se stáváš víc a víc tichým, klidnějším. Otázka boje a záhuby se vytratí.

Byl bych rád, kdybyste pochopili, že meditace není jen stav nicnedělání, ale že ji můžete používat i zatímco děláte cokoli jiného. Jenom to dělejte více vědomě, s větší grácií, s větší láskou a tak úplně změníte kvalitu oné činnosti. A až se naučíte změnit kvalitu prožívání, celý váš život se stane životem meditujícího.

Výňatek z: Sermons in Stones, Osho

Muž, který studoval bojová umění mnoho let se ptá, jak může vyvinout svou jinovou kvalitu, pocitovou část.

Naučit se opaku nedozírně pomáhá, protože jsou to polarity. Když znáš jenom mužskou energii a neznáš svou ženskou část, jsi stále jenom polovina. Musíš znát obojí.

Můžeš dělat obojí: můžeš se učit ženským způsobům bytí i mužským způsobům bytí. A zanedlouho se dostaneš k vyšší syntéze obou, což nebude ani mužskost, ani ženskost - ty je překročíš - a to je ten cíl. Nyní nevíš, kdo jsi, muž nebo žena, a to je velká zkušenost. Když nevíš, kdo jsi, věci se začnou dít bez sebe-vědomí. Můžeš zapomenout všechno, co ses naučil a přece nic není zapomenuto.

Tajemství je stejné, ať jde o mužskou nebo ženskou energii. Když ses naučil obojímu, pochopil jsi základní tajemství; a to není odlišné.

Jednou velký tanečník přišel k mistrovi. Tanečník se chtěl učit umění boje s mečem a mistr se podíval na tanečníka a řekl mu: "Snažíš se mě oklamat. Už to znáš." Tanečník odpověděl: "Ne, pane. Nikdy jsem se ničemu takovému neučil. Dokonce ani nevím, jak držet meč."

Mistr tomu nevěřil a řekl: "Ne, vidím to v tvé auře, je to ve tvé energii. Nepokoušej se mě oklamat. Ty to umíš."

Ale ten muž to znova a znova popíral. A tak mistr zapřemýšlel a řekl: "Možná máš pravdu. Ale umíš něco jiného?"

Muž odpověděl: "Jsem tanečník."

Mistr se začal smát a řekl: "To je vysvětlení. Jestli jsi poznal tajemství tance, poznal jsi všechna tajemství, protože tajemství je jen jedno."

V Japonsku říkají: "Dokonce člověk, který zná umění čajového obřadu zná všechna bojová umění" ...protože základní rovnováha je stejná. Musíš se dostat do chvíle, kdy zahodíš sám sebe, kdy se totálně odevzdáš, kdy se meč pohybuje sám - ty jím nepohybuješ. Je to přesně totéž, jako když se tanec děje sám o sobě - když není, kde Tě najít, když jsi úplně prázdný - když něco vychází z této prázdnoty.

Když Ty vstoupíš, už nejsi velký umělec, tvé Já tě bude rušit. Když do tebe vstoupí myšlenka, aby tě chránila, aby porazila tebe nebo nepřítele, už nejsi mistr. Když nezasahuje žádná myšlenka - když nevíš, kdo je nepřítel, když nepřítel již není více nepřítelem, protože tvé Já tu už není, a tak tu nemůže být ani ten druhý, když oba, Já i Ty se ztratila - nyní tu něco je. To něco lze nalézt různými cestami - ženskými i mužskými.

A tak se učte oběma a nebuďte rozpačití. Nejsou to protiklady; vzájemně se doplňují. A tím, že se budete učit oběma, dojdete k vyšší syntéze - něco vyššího než oba, co je tajemstvím obou... a za oběma.

Výňatek z: Far Beyond the Stars, Osho

POQ
Praktikováním jujitsu, karate, aikida se pomalu stáváš víc a víc tichým, klidnějším. Otázka boje a záhuby se vytratí.

Přeložila Sangit
sangit@volny.cz
OS Nataraj
www.nataraj.cz

DALŠÍ INFORMACE: OSHO TIMES
Zveřejněno 27.06.2004 v 22:40 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA